Strona główna > Wybór sprzętu biurowego > Czy masz szyję techniczną?

Czy jesteś winny zbyt częstego korzystania z telefonu? Przyznaj się do tego.

Czy spędzasz godziny na portalach społecznościowych, You Tube, wysyłając i sprawdzając e-maile, szukając informacji w sieci i wysyłając SMS-y? Większość z nas to robi, i choć nie lubimy przyznawać się do tego, ile czasu spędzamy na naszych smartfonach, w Wielkiej Brytanii jest to prawdopodobnie około 2-4 godzin dziennie.

Tak, aż 4 godziny dziennie spędzasz, wpatrując się w bryłę technologicznego plastiku!

Oczywiście telefony nie są jedynymi urządzeniami technicznymi, do których regularnie się przyczepiamy w ciągu dnia. Tablety, laptopy, komputery stacjonarne - wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Żyjemy w czasach technologii, ale ma to swoją cenę. Czy możesz mieć tech neck?

Jest on powszechnie znany jako "text neck" lub "iHunch" i można go rozszerzyć na wszystkie rodzaje ekranów, więc zamiast tego zajmiemy się techniką.
Mówiąc najprościej, jest to nadwyrężenie i ból szyi spowodowane nieprawidłową postawą podczas długotrwałego patrzenia na smartfon, laptop, tablet lub jakikolwiek inny ekran. Może to mieć miejsce zarówno podczas siedzenia przy biurku, jak i w podróży. Wiemy, że zbyt długie siedzenie może być szkodliwe, ale należy również zastanowić się nad sposobem siedzenia, a także nad tym, ile czasu spędzamy z technologią przed oczami.

Zapoznaj się z tą pouczającą infografiką, która pokazuje, na czym dokładnie polega ten problem.

Źródło: www.backinshapechiro.com/healthy-living/text-neck-infographic

Z tej infografiki wynika, że średnia waga głowy dorosłego człowieka wynosi około 12 funtów. To bardzo dużo!
Badania przeprowadzone przez Surgical Technology International wykazały, że gdy ciężar ten jest przesunięty zbyt daleko do przodu, np. gdy patrzysz na telefon lub inny ekran, może to spowodować nadmierne obciążenie mięśni szyi, które desperacko próbują utrzymać wszystko w jednej linii. Z czasem, niezależnie od tego, czy siedzisz na ergonomicznym krześle, czy nie, może to doprowadzić do nadmiernego obciążenia szyi i wywołać przewlekły ból, długotrwałe napięcie mięśni, ucisk nerwów, a nawet przepuklinę dysku.
Żaden z tych problemów nie powinien być powodem do swobodnego życia. Jak więc można uniknąć tech neck?

Po pierwsze, upewnij się, że siedzisz prawidłowo przy biurku, zwłaszcza gdy używasz laptopa. Gdy przebywasz poza domem i korzystasz z telefonu, upewnij się, że przyjmujesz prawidłową postawę. Najlepsza postawa to taka, w której uszy znajdują się w jednej linii z ramionami, a następnie cofamy je do tyłu, np. upewniając się, że ramiona nie są uniesione do góry. Im więcej ćwiczysz tę pozycję, tym bardziej naturalnie się w niej czujesz.

Należy również unikać trzymania telefonu w karku, gdyż obciąża to jedną stronę szyi i powoduje ból.
Jeśli korzystasz z mebli biurowych do pracy zespołowej, np. podczas burzy mózgów na dany temat, zwróć uwagę na swoją postawę i nie spędzaj czasu w pozycji pochylonej. W miarę możliwości wybieraj meble ergonomiczne i upewnij się, że wiesz, jak najlepiej je wykorzystać, korzystając ze wszystkich dostępnych funkcji.

Nie da się uniknąć korzystania z technologii, ale staraj się ograniczyć czas spędzany przy telefonie lub tablecie, gdy nie pracujesz, ponieważ pomoże to zarówno Twojej szyi, jak i wzrokowi. Należy również trzymać telefon na wysokości oczu i upewnić się, że ekran znajduje się na tym samym poziomie, aby uniknąć postawy pochylonej do przodu, która jest znana jako przyczyna problemów z szyją.

W ostatecznym rozrachunku chodzi o to, aby być świadomym, ile czasu spędza się na telefonie i korzystając z innych rodzajów technologii, ograniczyć ten czas, jeśli to możliwe, i upewnić się, że siedzi się w najlepszej możliwej pozycji. Najlepsze meble biurowe zapewnią Ci wygodę i wsparcie przez cały dzień pracy, a jeśli będziesz robić regularne przerwy i regularnie się rozciągać, zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby uniknąć rozwoju tego zbyt powszechnego schorzenia.