Czy często zdarza Ci się wychodzić z biura pod koniec dnia z bólem głowy lub suchymi, bolącymi oczami? Jeśli tak, to należysz do dużej grupy osób. Syndrom Widzenia Komputerowego to problem, który dotyka wielu pracowników biurowych, głównie dlatego, że większość pracy w ciągu dnia spędzamy patrząc w ekran komputera. Może to być laptop, tablet, ekran telefonu, a nawet projektor podczas siedzenia na krzesłach w sali konferencyjnej, ale efekt końcowy jest taki sam. Nadmierne korzystanie z komputera może z czasem negatywnie wpłynąć na wzrok.
Do tego dochodzą problemy związane ze zbyt długim siedzeniem i nasileniem się bólu dolnej części pleców. Można się zastanawiać, po co w ogóle chodzimy do pracy!
Oczywiście wszystko można zminimalizować i kontrolować, a w przypadku pracy przy komputerze chodzi o to, aby znać zagrożenia i zapewnić sobie regularne przerwy, aby chronić wzrok i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy. Należy również upewnić się, że siedzimy prawidłowo na swoim krześle biurowym i zawsze robimy pełną przerwę na lunch, z dala od biurka.
Co to jest syndrom widzenia komputerowego?
Jest to termin zbiorczy, który obejmuje wszystkie problemy ze wzrokiem spowodowane nadmiernym korzystaniem z komputera. Mogą to być bóle oczu, suchość oczu i przemęczenie oczu - wszystkie te dolegliwości są powszechne.
W ciągu dnia pracy oczy są w ciągłym ruchu, co może bardzo obciążać mięśnie wokół oczu.
Jest to jedna z przyczyn nadwyrężenia oczu i uczucia zmęczenia pod koniec dnia. Do tego dochodzą jeszcze odblaski od świateł i okien, które mogą przyczynić się do zwiększenia problemów.
Niektórzy ludzie potrzebują okularów do pracy przy komputerze, a inni nie, ale to nie znaczy, że ci, którzy ich nie potrzebują, nie powinni chronić swojego wzroku tu i teraz. Przemęczenie oczu samo w sobie nie wymaga okularów, wymaga jedynie regularnego robienia przerw i znajomości własnych ograniczeń.
Siedząc przy biurku w biurze, oczy mrugają, przyjmują to, co jest na ekranie, poruszają się tam i z powrotem w szybkim tempie i przekazują wszystkie te informacje do mózgu. Czy w ciągu około 7 godzin pracy dziwicie się, że są one trochę zmęczone?
Ponadto, podczas przerw w pracy prawdopodobnie siedzisz i przeglądasz media społecznościowe, co zmusza Twoje oczy do jeszcze większej pracy!
Główne objawy świadczące o tym, że Twoje oczy mają problemy z nadmiernym korzystaniem z komputera, to
- Niewyraźne lub podwójne widzenie
- Zaczerwienienie lub suchość oczu pod koniec dnia
- swędzenie lub ogólne podrażnienie oczu
- Regularne bóle głowy
- Ból w szyi lub dolnej części pleców
Wszystkie te problemy są uciążliwe same w sobie, ale prawdopodobnie doświadczasz więcej niż jednego z nich, spędzając codziennie czas w swoim biurze.
Jak więc można przeciwdziałać ich skutkom?
- Upewnij się, że nie masz do czynienia z odblaskami z okien lub świateł górnych
- Stosuj zasadę 20-20, która mówi, że co 20 minut należy odwrócić wzrok od ekranu komputera na 20 sekund. Należy również skupić się na czymś, co znajduje się w odległości około 20 stóp od nas
- Jeśli regularnie odczuwasz suchość oczu, wypróbuj krople do oczu i upewnij się, że nie wpatrujesz się w ekran, tzn. nie mrugasz!
- Dostosuj jasność i kontrast ekranu oraz rozmiar czcionki, aby ułatwić sobie czytanie.
- Unikaj mrużenia oczu; jeśli zauważysz, że mrużysz oczy, musisz zmienić ustawienia monitora; może to być również znak, że należy udać się do optyka na badanie wzroku.
- Regularnie odwiedzaj optyka, aby sprawdzać swój wzrok, a jeśli musisz nosić okulary, upewnij się, że je nosisz!
Dlaczego w czasie przerw nie zrobić czegoś dla oczu i ogólnego dobrego samopoczucia? Pójście na spacer, może pływanie, albo chwycenie maty do jogi i wykonanie kilku ćwiczeń pozwoli oczom odpocząć od ekranu i doda energii umysłowi i ciału na resztę dnia, niezależnie od tego, czy masz usiąść w sali konferencyjnej, czy współpracujesz z kolegami przy biurkach.